Pokrócz Enikő
Beszámoló
2022. július 18 és 29 között vettem részt az Erasmus Teacher Academy képzésén Firenzében, ahol az első héten az osztálytermi oktatás új módszertanáról, motivációs, együttműködési és értékelési módszereiről tanultunk. (Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Strategies címmel.) A kurzust a rendkívül felkészült, angolul nagyon érthetően, türelmesen magyarázó Sheila Corwin tartotta. Kilencen vettünk részt az oktatáson: egy magyar kolléga érkezett Budapestről, egy kolléganő Szlovákiából, három tanárnő érkezett Lengyelországból, egy fiatalember Barcelonából és két kolléganő Portugáliából. Megismerkedtünk minden résztvevő saját iskolájával, ami rendkívül izgalmas volt számomra, hiszen elemezni tudtuk a hasonlóságokat és különbözőségeket, a jó módszereket és tanulságokat. Az öt napos kurzus további napjain szóba kerültek a Classroom managment fontos kérdései: mi is ez pontosan, mik a fontos szervezési, rendezési, előkészítési szempontok, mi az a 4C (Communication, Collaboration, Critikal Thinking, Creativity). Az elmélet mellett rengeteg gyakorlati feladatot csináltunk és kipróbáltuk a tanult módszereket (csoport, team- és páros munkák, egyéb kreatív, interaktív feladatok, szinkron gyakorlatok formájában). Megbeszéltük a viselkedési és egyéb szabályok, az utasítások, tevékenységek, megfigyelések rendszerét az osztályteremben, illetve videókat néztünk meg a témában. Tanultunk a hagyományos és a fliped osztályteremről, az tanulási folyamatok előkészítéséről (outside class és in class), illetve gyakorlati úton is tudatosítottuk, hogy a gyerekek vannak előtérben, nem a tanár, valamint, hogy az interaktivitás nagyon fontos a tanulóknak. (Az elmélet kidolgozói Aron Saams és Jon Bergman). A gyerekek számára nagyon fontos a motivációs stratégia, ennek szemléltetésére mi magunk is játszottunk néhány Theater-Act Play-t: azaz különbözőképpen játszottuk el egy-egy filmrészletre a megadott szöveget (lassítva, gyorsítva stb.) A jó gyakorlat elsajátítását Anne Gilleran videojának megnézésével segítettük.
A Firenzében eltöltött második hetem kurzusát az audiovizuális eszközök használatáról Ricardo Manni tartotta rendkívül izgalmasan, sok gyakorlati feladattal. Itt négyen voltunk magyar résztvevők, ketten Lengyelországból, négyen Szlovákiából érkeztek. Megtanultuk a Nearpod szerkesztő program kezelését, azt hogy hogyan tudunk videót letölteni, aztán megvágni, szerkeszteni hozzá quizt, feladatot, stb. Áttekintettük a filmkészítés operatőri, vágási munkáját, a kameraállás különböző fajtáit egy-egy híres filmből vett jelenet segítségével. Beszéltünk a script írásról, hogy mire kell figyelnünk, hogyan készítjük elő az elbeszélni akart történetet, milyen formában mesélünk és milyen időt használunk hozzá, azaz egyenesen halad előre a történet vagy szakaszosan stb. Megismerkedtünk a TED ED programon belül a Ted puzzle használatával, illetve a Kapwing programmal. Megbeszéltük, hogy a Fliped Classroomon belül milyen irányt érdemes választani (Discussing, Podcasting, Videomaking stb). Csináltunk saját videót, amit kiválasztottunk a TED ED könyvtárából. (Ehhez megadta az oktatónk a Firenzéhez kapcsolódó címeket, témákat.) Gyakoroltunk videot szerkeszteni a Kapwing.com programmal (hangot tettünk alá, vágtunk, képet tettünk be, feliratoztuk, emojikat használtunk). Megismerkedtünk az Adobe.stock programmal, amiben hanganyagot tudunk szerkeszteni, hiszen ez egy music letöltő program. A kész videónkat el kellett küldenünk az oktatónknak és együtt meg is tekintettük mindannyiunk munkáját. Az utolsó két napon a CANVA programot, a Goosechase mobiltelefonra letölthető appot és a Wondershare vágóprogramot is tanulmányoztuk. A Goosechase appot le kellett töltenünk a mobilunkra, és rendkívül szórakoztató volt, amikor elmentünk vele Firenze utcáin sétálni, kipróbáltuk gyakorlatban, aztán összeállítottunk a gyerekeknek is ezzel egy feladatsort. Hasonlóan izgalmas volt a Wondershare vágóprogram kipróbálása és video készítése ennek a segítségével.
A sok tanulás közben természetesen jutott időnk a rendkívüli meleg ellenére is, hogy sokat sétáljunk Firenze csodálatos városában, megtekintsük a reneszánsz épületeket és a felbecsülhetetlen értékeket rejtő múzeumokat. Esténként és hétvégén nagyon izgalmas beszélgetéseket folytattam a kurzuson velem együtt tanuló társaimmal, illetve közösen vettünk részt a Teacher Academy által szervezett toszkániai kirándulásokon (San Gimianoban, Sienában, Pizában stb.)
Összességében szakmailag nagyon hasznos és fantasztikus élményekkel teli két hetet tölthettem Firenzében az Erasmus Program segítségével.